Electrology - Forum
Καλωσήρθες στο E-Forum! Αυτή τη στιγμή είσαι συνδεδεμένος στο forum μας ως επισκέπτης. Συνδέσου τώρα για να αποκτήσεις πρόσβαση στις σελίδες μας!
Καλωσήρθατε...
...στο E-Forum! Αυτή τη στιγμή είστε συνδεδεμένος στο forum μας ως επισκέπτης. Για να αποκτήσετε πρόσβαση στις δημόσιες συζητήσεις μας και να μπορέσετε να δημοσιεύσετε νέο μύνημα είναι απαραίτητη η εγγραφή σας. Γραφτείτε τώρα στην ανεπίσημη και ανεξάρτητη κοινότητα των σπουδαστών ηλεκτρολόγων του ΤEI Πειραιά! Η εγγραφή είναι εύκολη, γρήγορη και φυσικά δωρεάν! Σε περίπτωση που συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας επικοινωνήστε μαζί μας.
Στατιστικά
Τα μέλη μας είναι συνολικά 3139
Το νέο μέλος στις συζητήσεις μας είναι ο/η armodios

Τα μέλη μας έχουν δημοσιεύσει συνολικά 68261 θέματα σε 1887 θέματα
Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
Mikes21

kpetros

takisanar

kampoo

gwgw

VasilisP

Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Πρόσφατα Θέματα
» (ΘΕΩ) ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ 1
Δευ Σεπ 10, 2018 4:37 pm από sony10

» (ΘΕΩ) ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ 1
Σαβ Σεπ 01, 2018 10:57 pm από chem517

» Προσθήκες στην ομάδα E-Forum
Κυρ Φεβ 04, 2018 9:46 pm από VasilisP

» (ΘΕΩ) ΗΛΕΚΤΡΟΧΗΜΕΙΑ
Σαβ Ιαν 06, 2018 9:10 pm από chem517

» Μαθηματα Μαθηματικών και Προγραμματισμού
Τετ Νοε 08, 2017 1:30 pm από tasaras

» (ΕΡΓ) ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ 1
Παρ Οκτ 27, 2017 12:21 pm από Mikes21

» (ΘΕΩ) ΤΕΧΝΙΚΗ ΜΗΧΑΝΙΚΗ
Παρ Σεπ 01, 2017 8:06 am από Mikes21

» (ΕΡΓ) ΗΛΕΚΤΡΟΧΗΜΕΙΑ
Τρι Δεκ 06, 2016 2:45 pm από Mikes21

» (ΕΡΓ) ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Η/Υ 1
Τετ Σεπ 21, 2016 12:00 pm από eagle74

Ψηφοφορία

Πως σας φαίνεται το E-Forum?

22% 22% [ 158 ]
40% 40% [ 289 ]
29% 29% [ 211 ]
3% 3% [ 20 ]
5% 5% [ 34 ]
2% 2% [ 14 ]

Σύνολο Ψήφων : 726

Οκτώβριος 2018
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Τι θα γινει με την εβδομαδα 21-26 Φεβρουαριου

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Τι θα γινει με την εβδομαδα 21-26 Φεβρουαριου

Δημοσίευση από jimavras Την / Το Παρ Φεβ 18, 2011 9:48 pm

Παιδια μολις γυρισα απο την σχολη.Οτι γραψω τωρα ειναι λογια που ακουστηκαν στην συζητηση που εγινε.Τα πραγματα ειναι δυσκολα...Δεν θα μιλησω κομματικα αλλα συλλογικα....Καταρχην η σχολη την επομενη βδομαδα ειναι ΑΝΟΙΧΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΡΙΤΗ ΠΕΜΠΤΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ .Την τεταρτη ειναι γενικη απεργια οποτε και ειμαστε κλειστα.
Το ιδρυμα μας παιδια εχουν σκοπο να το κλεισουν και να το δωσουν σε ιδιωτες....Δεν ανηκω σε καμια παραταξη και οσοι με ξερετε το ξερετε αυτο αλλα ερχονται τραγικες μερες.Απλα πρεπει ολοι να γνωριζουμε τι συμβαινει και να μην ειμαστε στον κοσμο μας.Δεν γραφω κατι αλλο.Θα συνεχισει ενας φιλος που ηταν και αυτος σημερα σχολη και εκουσε....
jimavras
Μηχανικός

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 1409
Τόπος : Αγιος Ελευθεριος
Εξάμηνο : Ιγ
Μέλος από τις : 13/10/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Τι θα γινει με την εβδομαδα 21-26 Φεβρουαριου

Δημοσίευση από e-Billys Την / Το Παρ Φεβ 18, 2011 11:15 pm

jimavras έγραψε:Το ιδρυμα μας παιδια εχουν σκοπο να το κλεισουν και να το δωσουν σε ιδιωτες....

Αν μπορεις Jim γινε λιγο πιο σαφης γιατι θελω να ελπιζω οτι δεν καταλαβα καλα!

e-Billys
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 76
Εξάμηνο : Θ'
Μέλος από τις : 02/06/2010
Διάθεση :

Δημοσίευση από spiros Την / Το Παρ Φεβ 18, 2011 11:32 pm

το οτι θα δωθει σε ιδιωτες , τι ακριβως επιπτωσεις μπορει να εχει???

spiros
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 93
Μέλος από τις : 28/06/2009

Δημοσίευση από jimavras Την / Το Παρ Φεβ 18, 2011 11:49 pm

Δεν νομιζω να ειναι δυσκολο να σκεφτουμε....Απλα θα αλλαξουν παρα πολλα.Ακουγονται πολλα,οτι θα πληρωνουμε διδακτρα και διαφορα αλλα.Δεν θελω να το συνεχισω μην ακουστω εκπροσωπος παραταξης
jimavras
Μηχανικός

Δημοσίευση από Εσωστρεφης Την / Το Παρ Φεβ 18, 2011 11:52 pm

δεν ξερω αν γινει κατι τετοιο πραγματικα θα γινει της π@@@@@@.....ευελπιστω οτι απλα ειναι ανακριβειες
Εσωστρεφης
Μάστορας
Μάστορας

Αριθμός μηνυμάτων : 648
Τόπος : Αθηνα
Εξάμηνο : Ζ'
Μέλος από τις : 01/04/2009
Διάθεση :

Δημοσίευση από kostas 11 Την / Το Παρ Φεβ 18, 2011 11:56 pm

καταρχην για να μπουνε τα πραγματα σε μια σειρα κ επειδη δεν καταλαβα τι εγινε...ποτε ειπωθηκε αυτο?απο ποιους?κ απο που το ξερουν αυτο πανω απολα?απτο υπουργειο-(επισιμη πηγη) η απτους κλασικους συνδικαλιστες που φανταζονται μια ζωη τα χειροτερα κ φτιαχνουν σεναρια?να ξερω δλδ αν πρεπει να τρομοκρατηθω η οχι...
kostas 11
Βοηθός
Βοηθός

Αριθμός μηνυμάτων : 248
Μέλος από τις : 16/09/2008

Δημοσίευση από e-Billys Την / Το Παρ Φεβ 18, 2011 11:59 pm

Και εμενα δεν μου ακουγεται και πολυ εγκυρο...δηλαδη το ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ θα ανηκει σε ιδιωτες και ολα τα υπολοιπα ΤΕΙ της χωρας θα ανηκουν στο δημοσιο?? scratch

e-Billys
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 76
Εξάμηνο : Θ'
Μέλος από τις : 02/06/2010
Διάθεση :

Δημοσίευση από jimavras Την / Το Σαβ Φεβ 19, 2011 12:07 am

Παιδια συγνωμη που τα ειπα τοσο ομα.Δεν ειναι τιποτα επισημο αλλα αυτο που εχω βιωσει 3 μερες στην σχολη με κανει να αναρωτιεμαι τι θα γινει.Σιγουρα δεν θα μεινουν τα πραγματα οπως τα ξεραμε αλλα παρακατω δεν ξερω.Το μονο που ειναι δεδομενο ειναι οτι ζητησαν και αλλες περικοπες και να μειωσουν τρελα τις ωρες σε τμηματα οπως μηχανολογιας και Υπ. συστηματων
jimavras
Μηχανικός

Δημοσίευση από jimavras Την / Το Σαβ Φεβ 19, 2011 12:08 am

Οχι παιδια η ιδια κατασταση γινεται και στο τει Θεσσαλονικης αλλα και σε διαφορα της περιφεριας
jimavras
Μηχανικός

Δημοσίευση από Kafriel Την / Το Σαβ Φεβ 19, 2011 12:10 am

Σημαίνει ότι θα πουλήσουν το ΤΕΙ, τέρμα η δημόσια και δωρεάν παιδεία για την οποία φωνάζουμε τόσα χρόνια, θα πληρώνουμε δίδακτρα και εξετάσεις...Αν δεν είναι αυτό αρκετά σαφές, δες το έτσι, η Ελλάδα είναι από τις ελάχιστες (ίσως και η μόνη) χώρες στην Ευρώπη με δημόσια και δωρεάν παιδεία, οπότε κάποιοι βλέπουν ανεκμετάλλευτο κέρδος και θέλουν να το κάνουν επιχείρηση, ρίχνοντας ταυτόχρονα το κύρος της χώρας. Τι έγινε τη βδομάδα της κατάληψης, τι ακούστηκε και τι θα κάνουμε γι'αυτό:
1) Το έκτακτο προσωπικό του ΤΕΙ έχει μείνει απλήρωτο εδώ και 5-6 μήνες, και τα λεφτά του προηγούμενου εξαμήνου δώθηκαν λίγο πριν το τέλος της χρονιάς. Φέτος αποφασίστηκε ότι ΔΕΝ θα πληρωθούν, με βολική πρόταση να πάρει το ΤΕΙ δάνειο βάζοντας ως υποθήκη τα κτίριά του (κοινώς πώληση του ΤΕΙ στις τράπεζες που θα δανείσουν, αν δεν ξεπληρωθεί ένα τέτοιο δάνειο).
2) Έχει σταματήσει η πρόσληψη μόνιμου προσωπικού, δηλαδή προσλαμβάνονται μόνο έκτακτοι, που τώρα πλέον αποτελούν τα 4/5 των καθηγητών μας, που μπορούν να απολυθούν ανά πάσα στιγμή, έχοντας μια θέση πολύ πιο επισφαλή από τους μόνιμους.
3) Αποφασίστηκε τη Δευτέρα μείωση ωρών διδασκαλίας για όλα τα τμήματα του ΤΕΙ από 10 έως 171 ώρες.
4) Ο προϋπολογισμός του ΤΕΙ μειώθηκε στα ~17,000,000€ εκ των οποίων στάλθηκαν εντέλει τα 14.
Αυτά άκουσε ένα γεμάτο Χατζηνικολάου την Τετάρτη, και συνεχίσαμε σήμερα με το 1/3 αυτών...
Τώρα, για σήμερα:
1) Για όσους δεν το ξέρουν ήδη, έχουν προταθεί σχολές για οριστικό κλείσιμο, πιστεύω και η δική μας, πράγμα που σημαίνει ότι το αν χάνουμε ή όχι την εξεταστική είναι το τελευταίο πράγμα που θα έπρεπε να σας ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή.
2) Θα ακυρωθούν τα πτυχία μας με το σύστημα πιστωτικών μονάδων, δηλαδή θα γίνει η εισαγωγή ενός ακόμα point system με το οποίο απλά αποφοιτείς από τη σχολή με Χ μονάδες, με το κάθε μάθημα να σου δίνει ένα ποσό, οπότε αφού δεν θα αναγνωρίζεται το πτυχίο, μόνο μηχανικοί δεν θα βγούμε! Βέβαια για την αποφοιτηση, δεν πρέπει να έχουν χαθεί μαθήματα, οπότε όσοι δουλεύουν από μας δεν θα βγάλουν τη σχολή ποτέ.
3) Με βάση τα παραπάνω, αποφασίσαμε σήμερα τη δημιουργία μιας πρωτοβουλίας αγώνα, για να υπερασπιστούμε τα δικαιώματά μας, γιατί αν κανείς δεν αντιδράσει, αυτές οι προτάσεις θα γίνουν πραγματικότητα και θα μας λένε ότι όταν περάστηκαν δεν έγινε κανένα παράπονο. Η πρώτη συγκέντρωση θα είναι τη Δευτέρα στις 12:00 στο ΤΕΙ, και θα ακολουθήσει γενική συνέλευση.
Καλώ όλους και όσους ξέρω να λάβετε μέρος στον αγώνα μας, γιατί είναι και δικός σας! Τα γεγονότα που διαδραματίζονται τώρα θα επηρεάσουν το άμεσο μέλλον όλων μας, εγκαταλείψτε τη νοοτροπία του "θα πάνε οι άλλοι για να έρθω κι εγώ;" και αρχίστε να κατεβαίνετε εσείς, πεπεισμένοι ότι θα σας ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι. Δε θέλω να ξαναδώ το αίσχος της Πέμπτης, που αντί για 1200 φοιτητές ήμασταν μια χούφτα μόνο, 15 απαράτακτοι που ξέρω (μεταξύ τους και εγώ), και μια εικοσαριά αναρχικοί και παιδιά του ΕΑΑΚ που δεν είχα ξαναδεί στη σχολή. Δε θα πω πού είναι η ΚΝΕ και η ΠΚΣ που μιλάνε για αγώνα και τους κατάπιε η γη, δε θα πω για τα γνωστά καθάρματα από ΔΑΠ και ΠΑΣΠ, αλλά γιατί ρε γαμώτο να μην υπάρχει κανένας αξιοπρεπής φοιτητής που έχει αφιερώσει τόσα χρόνια και κόπο σε αυτή τη σχολή, που φτύνει αίμα για ένα πτυχίο, τη στιγμή που απειλούν το ίδιο αυτό πτυχίο με εξαφάνιση; ΤΟΣΗ ΑΠΑΘΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ. Εγώ σας ενημέρωσα με αυτό εδώ το μήνυμα, οπότε το "δεν το'ξερα" δεν θέλω να το ακούσω από κανέναν! Όποιος δε συμμετάσχει τώρα, είτε ήρθε στο ΤΕΙ για τουρισμό, ή θέλει να μας δει να κυλιόμαστε στην εξαθλίωση, γιατί η διαμαρτυρία πρέπει να έχει μαζική φύση, είναι μια μάχη με νούμερα που απαρτίζουμε όλοι μας, και κάθε παρουσία είναι ένα πολύτιμο πετραδάκι στο χώμα που θα φάνε όσοι θέλουν να μας στερήσουν το μέλλον μας!

Πριν ρωτήσει κανείς για την εξεταστική, σκεφτείτε αυτό: όλο το εξάμηνο οι καθηγητές έκαναν μάθημα απλήρωτοι έτσι ώστε να πάρουμε πραγματική γνώση και να μπορούμε να δώσουμε εξετάσεις οποιαδήποτε βδομάδα κι αν γίνουν. Αν είχαν αρνηθεί να διδάξουν, όλοι με λευκές κόλλες θα τη βγάζαμε άσχετα με το πόσες φορές δίναμε, γι'αυτό ας μην είμαστε αχάριστοι κι ας δείξουμε λίγη ευγνωμοσύνη στους καθηγητές αυτούς με τη συμπαράστασή μας στον αγώνα τους, για τη δικαίωση όλων.

Υ.Γ: Επειδή είναι αργά και είμαι κουρασμένος μπορεί να παρέλειψα κάτι, όποιος ήταν σήμερα και προσέξει κάτι να λείπει, συμπληρώστε ελεύθερα.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Kafriel στις Σαβ Φεβ 19, 2011 12:57 am, 1 φορά
Kafriel
Βοηθός
Βοηθός

Αριθμός μηνυμάτων : 343
Εξάμηνο : παλιό σαν το θάνατο
Μέλος από τις : 29/03/2009
Διάθεση :

Δημοσίευση από carludan Την / Το Σαβ Φεβ 19, 2011 12:24 am

1) Ο κ.ΚΑΡΑΙΣΑΣ φετος εγινε μονιμος
2) μια ζωη σε ολα τα πανεπιστημια και τει υπηρχε το ιδιο προβλημα δηλαδη αργουν να πληρωθουν οι ωρομισθιοι
3) οσο αφορα την ιδιωτικοποιηση τησ σχολης τα θεωρω ραδιο αρβυλα οπως και πολλα αλλα που γραφονται
αρα καλο ειναι να γραφουμε πραγματα που να ξερουμε οτι ειναι σωστα και οχι ραδιο αρβυλα
carludan
Μάστορας
Μάστορας

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 799
Τόπος : Πειραίας
Μέλος από τις : 08/04/2009
Διάθεση :

Δημοσίευση από SRV Την / Το Σαβ Φεβ 19, 2011 12:25 am

Ευχαριστούμε συνάδελφε για τν ενημέρωση καθώς δούλευα σημερα και δεν μπορούσα να είμαι εκεί, Οι ημέρες που λες οτι είναι ανοιχτα το τει σημαίνει οτι θα διεξαχθούν κανονικά και οι εκπαιδευτικές διαδικασίες,κοινώς εξεταστική ή απλά θα είναι ανοιχτα η γραμματεία?ευχαριστώ για το χρόνο σου.

SRV
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Αριθμός μηνυμάτων : 33
Μέλος από τις : 01/09/2009

Δημοσίευση από jimavras Την / Το Σαβ Φεβ 19, 2011 12:28 am

Θα γινει κανονικα η εξεταστικη....
jimavras
Μηχανικός

Δημοσίευση από kostas 11 Την / Το Σαβ Φεβ 19, 2011 12:37 am

ρε παιδια ενταξει χαλαρωστε μην φερνετε τη καταστροφη!!ειπαμε ειναι δυσκολα τα πραγματα αλλα μη τρελαθουμε κ εντελως κιολας!!το να γινουμε ολοι μικροι cheguevara κ να φανταζομαστε πραγματα τα οποια μπορει κ να μην γινουν ποτε ειναι ανωφελο!!η χωρα περναει πολυ δυσκολες στιγμες αυτο ειναι το μονο σιγουρο...να θυμισω ομως πως δεν εφτασε στο σημειο που εφτασε τυχαια!κ επισης δεν τα φαγαμε μαζι οπως βγαινει κ λεει ευθαρσως καποιος κυριος αυτο ειναι το μονο βεβαιο επειδη τα εφαγαν αυτοι δεν σημαινει οτι φαγαμε κ οι υπολοιποι Twisted Evil το θεμα ομως που με προβληματιζει ειναιι οτι ακουω συνεχως διαμαρτυριες κ εντελει να μην γινετε τπτ...εχετε αναρωτηθει ποτε το γιατι???????γιατι απλα αυτοι οι κυριοι μεσα στη βουλη δεν βγηκανε τυχαια καποιοι τους ψηφισανε για να βγουν!!!κ τωρα απλα κανουμε ολοι τις κοτες γιατι εχουμε τη φωλια μας χεσ**νη τωρα ας τα λουστουμε ολοι γτ ολοι ειμαστε συνενοχοι σε αυτη τη παρακμη εντελει με ολους αυτους τους αχρηστους που τα ξεπουλησανε ολα για να φανε αυτοι ολα αυτα τα χρονια...!!!τελος για το τει πιστευω πως οντως θα γινουν πολυ δυσκολα τα πραγματα αλλα δεν νομιζω να φτασουμε να πληρωνουμε διδακτρα ειναι το τελευταιο σταδιο κατα την γνωμη μου!!καταρχην για οσους θυμουντε αφου θα μειωθουν οι ωρες των εργαστηριων θα ξαναγυρισουμε στις λιστες αναμονες(γιαυτο ειμαι πλεον σιγουρος οποτε στις εγγραφες των εργαστηριων θα γινετε χαμως προετοιμαστειτε).....!! Twisted Evil
kostas 11
Βοηθός
Βοηθός

Αριθμός μηνυμάτων : 248
Μέλος από τις : 16/09/2008

Δημοσίευση από deeptreck Την / Το Σαβ Φεβ 19, 2011 12:42 am

συμφωνω σε οτι ειπωθηκε απλα πρεπει να αναφερω ενα μικρο κομματι της εμπειριας μου. ολα τα παραπανω που ακουστηκαν εχουν δεν εχουν βαση, ακουγονται παρα μα παρα πολλα χρονια. οποιος ηταν παρον σε συνελευσεις του 05, 06, 07 θα το θυμαται. επισης τα ιδια ακουγονται κ σε αλλες σχολες, εκτος ΤΕΙ. δε λεω βεβαια οτι δεν ειναι ισως κ πιο επικινδυνα πλεον τα πραγματα.

παντως σχετικα με τις μοναδες, το ιδιο συστημα λειτουργει στην ευρωπη σε πολλες χωρες, βλεπε Αγγλια, οπου μηχανικος βγαινεις, και δυστυχως σε 3 χρονια κιολας. οποτε μη ψαρωνετε με ανακριβειες που πολλες φορες εχω πετυχει ατομα να λενε τα οποια δεν εχουν ουτε τη παραμικρη σχεση με τριτοβαθμια εκπαιδευση κ απλα τυχαινει κ ειναι στους χωρους του ιδρυματος κ να παρασιτουν χρονια, ανεξαρτητως πλευρας που βρισκονται.

αυτο το αναφερω για το θεμα των ανακριβειων που κυκλοφορουν και τη γενικοτερη επισημανση που παντα κανω οταν προκειται για συνδικαλιστες, οτι δλδ παντα φουσκωνουν τα γεγονοτα με μυθοπλασιες οι οποιες ειναι περιττες αν σκεφτει κανεις οτι τα προβληματα των σχολων απο μονα τους φτανουν να συγκινησουν νοημονες νεους... κ πολλες φορες μου δειχνουν οτι το κανουν επιτηδες, σα σωστο κομματι του συστηματος που δινει στον απο πανω πατημα να πει στο κινημα που καθε φορα υπαρχει οτι ειναι ψευτες κτλ κτλ.

φυσικα οπως ειπα, συμφωνω γενικα με οποιαδηποτε κινηση θελει να προασπισει το συμφερον του πτυχιου μας κ ας περιεχει μεσα κ τα παραπανω. δε θα κατσω προτινω να μη κατσουμε καναπε επειδη (οντως) τα περισσοτερα ειναι αρβυλα γιατι η ουσια κρυβεται σε λεπτομεριες και πρεπει να κανουμε κατι οντως... κ αν κ το κανα, δε θα το ξανακανω στη παρουσα κουβεντα, κ προτινω να μη στεκομαστε στο λαθος που κανουν να φορτωνουν ενα αληθινο προβλημα με αλλα ποσα φανταστικα... το προβλημα υπαρχει, ας ασχοληθουμε με αυτο. ειπα κ πριν, μερος του συστηματος ειναι οσοι τα προωθουν σε συνελευσεις αυτα, κατα τη γνωμη μου παντα, αρα μη παιξουμε το παιχνιδι τους. αυτο παει στα παιδια που στεκονται (και σε μενα δλδ) στις υπερβολες που μπορει να ακουστηκαν (βρεθηκε κ προσφορο εδαφος αφου ηταν κ κοσμος απειρος σε συνελευσεις με τη παλια εννοια Smile )

deeptreck
Μάστορας
Μάστορας

Αριθμός μηνυμάτων : 714
Τόπος : ilion city
Μέλος από τις : 14/11/2008

Δημοσίευση από noa Την / Το Σαβ Φεβ 19, 2011 12:48 am

παιδια αυτο που λετε για πωληση δεν ξερω μου φαινεται λιγο τραβηγμενο ..αλλα δεν ξερω τι να πω...θα ηθελα να σας πω την δικη μου αποψη για το λογο που γινονται αυτα...πρεπει συμφωνα με αυτους που μας κυβερνανε και πιο πολυ απο τους μεγαλο καρχαριες που τους εκλεγουν να υποβαθμιστουν τα πανεπιστημια για να ανοιξουν ιδιωτικα...αν το τει πειραια εχει μια γερη βαση και δουλευει καλα γιατι ενας φοιτητης να διαλεξει να πληρωσει σε ενα ιδωτικο πανεπιστημιο εφοσον υπαρχει δημοσιο πανεπιστημιο με καλο επιπεδο σπουδων?..συζηταγα με ενα παιδι που σπουδαζει σε αλλο κλαδο απο μας(σε ιδωτικο κολλεγιο ) και μου ελεγε ποσο καλο επιπεδο σπουδων εχσουν εκει..και τα λεφτα που δινει και τρελαθηκα οταν ομως του ειπα εγω τι σπουδαζω μου ειπε οτι δεν εχουν τετοια σχολη..ο λογος που πιστευω γινεται αυτο ειναι ενας το ΕΜΠ πιο ιδωτικο κολλργιο και οσονουπω πανεπιστημιο μπορει να τα βαλει με το πολυτεχνειο σε γνωσεις και οργανωση? ο μονος λογος να πας σε μια ιδωτικη σχολη για τον κλαδο μας ειναι αν δεν εχεις γραψει 18 να περασεις στο πολυτεχνειο..και ποσοι μπορουν να το αντεξουν αυτο οικονομικα? λιγοι..δηλαδη μια τετοια πραξη θα φαληριζε γιατι δεν θα ειχε αρκετους φοιτητες...εαν ομως εξαθλιωσουν το πολυτεχνειο το τει τοτε ολο και παραπανω κοσμος θα πηγαινει σε αυτα κανωντας την επενδυση βιωσιμη...Εν κατακλειδι πρεπει τα δημοσια πανεπιστημια να υποβαθμιστουν για να αναπτυχθουν τα ιδωτικα αλλιως αν υπαρχει καλο επιπεδο στα δημοσια γιατι να πας σε ιδωτικο θα διαβασεις και θα περασεις...Μαγκες δυστυχως θα ερθει η μερα που οι γονεις θα βαζουν λεφτα στην ακρη για το παιδι τους απο οταν γεννιεται για να πληρωνει τα διδακτρα οταν θα θελει να σπουδασει...οπως γινεται τωρα στην αμερικη...

noa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 88
Τόπος : Κορυδαλλός
Εξάμηνο : 12
Μέλος από τις : 18/06/2009

Δημοσίευση από jimavras Την / Το Σαβ Φεβ 19, 2011 12:52 am

Παιδια μακαρι να ειναι ολα μεγαλυτερη ραδιοαρβυλα και απο αυτη του Αντεννα και να την πατησα σαν μαλ..... και να μου πουλουσαν παραμυθια.Εγω απλα ηθελα να τα γραψω για να ειμαι ενταξει με τον εαυτο μου.Οσοι με ξερουν ξερουν οτι δεν ανηκω σε καμια παραταξη ουτε εγω ουτε ο kafriel και ουτε ειμαστε παρασιτα στην σχολη.
jimavras
Μηχανικός

Δημοσίευση από Kafriel Την / Το Σαβ Φεβ 19, 2011 12:54 am

1) Ο κ.ΚΑΡΑΙΣΑΣ φετος εγινε μονιμος
Απ'όσο γνωρίζω δεν είναι μόνιμος, αλλά έχω να τον δω από περσι οπότε δεν είμαι σίγουρος γι'αυτόν.
2) μια ζωη σε ολα τα πανεπιστημια και τει υπηρχε το ιδιο προβλημα δηλαδη αργουν να πληρωθουν οι ωρομισθιοι
Καταλαβαίνεις τι σημαίνει πέντε μήνες απλήρωτος? Θα συνέχιζες μια δουλειά αν σου χρωστούσαν πέντε μηνιάτικα? Θα ζούσες? Αυτοί οι άνθρωποι πιάσανε δεύτερη και τρίτη δουλειά για να τα βγάλουν πέρα, δεν είναι ένα επίδομα που καθυστέρησε λιγάκι, μιλάμε για εκατομμύρια ευρώ που παράνομα κρατήθηκαν, χωρίς συγκεκριμένο λόγο.
οσο αφορα την ιδιωτικοποιηση τησ σχολης τα θεωρω ραδιο αρβυλα οπως και πολλα αλλα που γραφονται
αρα καλο ειναι να γραφουμε πραγματα που να ξερουμε οτι ειναι σωστα και οχι ραδιο αρβυλα
Τι έχει να κερδίσει Ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ λέγοντάς σου ψέμματα και στέλνοντάς σε στους δρόμους? Περισσότερη τηλεθέαση? Θα σου φάνε την εξεταστική και θα χαρεί κανείς? Τώρα σκέψου τι θα κερδίσουν οι μελλοντικοί ιδιώτες της σχολής αν τους αφήσεις να γίνει το δικό τους, και πόσα θα χάσεις απλά γιατί δεν το πίστευες.
να φανταζομαστε πραγματα τα οποια μπορει κ να μην γινουν ποτε
Γίνονται ήδη, ξυπνάτε ρε παιδιά...
τελος για το τει πιστευω πως οντως θα γινουν πολυ δυσκολα τα πραγματα αλλα δεν νομιζω να φτασουμε να πληρωνουμε διδακτρα ειναι το τελευταιο σταδιο κατα την γνωμη μου!!
Για την ιδιωτικοποίηση συγκεκριμένα γίνεται λόγος εδώ και πολύ καιρό, δεν άνοιξε τώρα η κουβέντα...απλά τώρα το άκουσες για πρώτη φορά, και τώρα είναι το τελικό στάδιο.
Οι ημέρες που λες οτι είναι ανοιχτα το τει σημαίνει οτι θα διεξαχθούν κανονικά και οι εκπαιδευτικές διαδικασίες,κοινώς εξεταστική ή απλά θα είναι ανοιχτα η γραμματεία?ευχαριστώ για το χρόνο σου.
Κατά πάσα πιθανότητα θα ανασταλλούν τα μαθήματα της Δευτέρας την ώρα της συνέλευσης και αν ακολουθήσουμε σε πορεία, και την ώρα εκείνη. Για τις αποφάσεις της Δευτέρας δεν μπορώ να ξέρω, ελάτε για να αποφασίσουμε μαζί, στο κάτω-κάτω όλοι φοιτητές είμαστε.
πολλες φορες μου δειχνουν οτι το κανουν επιτηδες, σα σωστο κομματι του συστηματος που δινει στον απο πανω πατημα να πει στο κινημα που καθε φορα υπαρχει οτι ειναι ψευτες κτλ κτλ.
Παιδιά κι εγώ πρόσφατα άρχισα να ασχολούμαι στα σοβαρά, δεν τα ξέρω όλα, αλλά αυτή τη στιγμή δεν δρούμε, αλλά αντιδρούμε σε αυτά που ακούμε και ενδεχομένως συμβαίνουν. Κι επειδή για κάθε αντίδραση πρέπει να υπάρχει μια δράση, πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο ό,τι κι αν γίνει.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Kafriel στις Σαβ Φεβ 19, 2011 1:03 am, 1 φορά
Kafriel
Βοηθός
Βοηθός

Αριθμός μηνυμάτων : 343
Εξάμηνο : παλιό σαν το θάνατο
Μέλος από τις : 29/03/2009
Διάθεση :

Δημοσίευση από manolist Την / Το Σαβ Φεβ 19, 2011 12:55 am

Συμφωνω με αυτα που ειπε ο Kafriel και εχει δικιο, ημουν και εγω στο ΤΕΙ αυτες τις τρεις μερες και τα εχει αναφερει πολυ οργανωμενα και κατανοητα για το τι θα συμβει στο ΤΕΙ και δυστυχως δεν μπορω να συμπληρωσω κατι παραπανω!!! Αχ ξεχασα ειμαι και εγω ενα παπαγαλακι που θελω να τρομοκρατησω το κοσμο οτι θα χασουμε καποια απο τα δικαιωματα ως φοιτητες αλλα στο μελλον θα καταλαβουμε οτι τοτε που μπορουσαμε να αντιδρασουμε για ενα καλυτερο μελλον δεν καναμε τιποτα γιατι βρισκαμε ηλιθιες δικαιολογιες για να μην αντιδρασουμε αλλα τοτε θα ειναι αργα...

manolist
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 61
Τόπος : ΠΟΛΥΓΩΝΟ
Εξάμηνο : Ζ
Μέλος από τις : 20/02/2010

Δημοσίευση από deeptreck Την / Το Σαβ Φεβ 19, 2011 12:57 am

ρε συ jim το ξερεις οτι δε το πα για σενα... αυτο ελειπε να ελεγα εσας οτι δεν εχετε σχεση με τριτοβαθμια εκπαιδευση και οτι παρασιτειτε! το πα για διαφορες φατσες που μπηκαμε στη σχολη, θα φυγουμε και θα γυρισουμε 10 χρονια μετα κ θα τους ακουμε να λενε τα ιδια, τους ιδιους! καλα εκανες κ ειπες οτι ειπες. κ κανεις δε μπορει να ξερει αν γινει οτι γινεται τοσα χρονια, δλδ τπτ... μια γενικη αποψη ειπα για τον οποιονδηποτε συνδικαλιστη εχω γνωρισει ως τωρα...

deeptreck
Μάστορας
Μάστορας

Δημοσίευση από jimavras Την / Το Σαβ Φεβ 19, 2011 1:00 am

Ναι εσυ με ξερεις,απλα το ειπα για οσους δεν με ξερουν.
jimavras
Μηχανικός

Δημοσίευση από deeptreck Την / Το Σαβ Φεβ 19, 2011 1:01 am

φιλε μανολιστ, αν το λες για αυτα που ειπα, δε ξερω τ ν πω... λεω κατι κ παρεξηγειται την ωρα που ειναι γραμμενο κ οχι απλα εχει ειπωθει... αυτο λεω κ γω, μαζι σου...

επαναλαμβανω: "φυσικα οπως ειπα, συμφωνω γενικα με οποιαδηποτε κινηση θελει να προασπισει το συμφερον του πτυχιου μας κ ας περιεχει μεσα κ τα παραπανω. δε θα κατσω προτινω να μη κατσουμε καναπε επειδη (οντως) τα περισσοτερα ειναι αρβυλα γιατι η ουσια κρυβεται σε λεπτομεριες και πρεπει να κανουμε κατι οντως... κ αν κ το κανα, δε θα το ξανακανω στη παρουσα κουβεντα, κ προτινω να μη στεκομαστε στο λαθος που κανουν να φορτωνουν ενα αληθινο προβλημα με αλλα ποσα φανταστικα... το προβλημα υπαρχει, ας ασχοληθουμε με αυτο. ειπα κ πριν, μερος του συστηματος ειναι οσοι τα προωθουν σε συνελευσεις αυτα, κατα τη γνωμη μου παντα, αρα μη παιξουμε το παιχνιδι τους. αυτο παει στα παιδια που στεκονται (και σε μενα δλδ) στις υπερβολες που μπορει να ακουστηκαν"

deeptreck
Μάστορας
Μάστορας

Δημοσίευση από deeptreck Την / Το Σαβ Φεβ 19, 2011 1:06 am

αημεωση: ο Καραισας δεν εχει μονιμοποιηθει. παρ ολα αυτα εχει μονιμοποιηθει ο Φατουρος ο οποιος ηταν παρον στη προσπαθεια των απληρωτων συναδελφων του κ γενικα μου φανηκε πολυ ωραιος! γενικα ο ρυθμος των μονιμοποιησεων μπορει να φθηνει αλλα γενικα ειναι στα ιδια χαμηλα επιπεδα που παντα ηταν...

deeptreck
Μάστορας
Μάστορας

Δημοσίευση από jimavras Την / Το Σαβ Φεβ 19, 2011 1:10 am

Ο Μανωλης δεν το ειπε για σενα,γενικα το ειπε
jimavras
Μηχανικός

Δημοσίευση από carludan Την / Το Σαβ Φεβ 19, 2011 1:17 am

deeptreck έγραψε:αημεωση: ο Καραισας δεν εχει μονιμοποιηθει. παρ ολα αυτα εχει μονιμοποιηθει ο Φατουρος ο οποιος ηταν παρον στη προσπαθεια των απληρωτων συναδελφων του κ γενικα μου φανηκε πολυ ωραιος! γενικα ο ρυθμος των μονιμοποιησεων μπορει να φθηνει αλλα γενικα ειναι στα ιδια χαμηλα επιπεδα που παντα ηταν...
ετσι μας ειπε φετος στις μηχανες 2 ο καιρασας οτι θα τον κανουν μονιμο φετος για αυτο και το ανεφερα
carludan
Μάστορας
Μάστορας

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 799
Τόπος : Πειραίας
Μέλος από τις : 08/04/2009
Διάθεση :

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης